Takip Edin ,
Yazı Ramazan Ertesi: Kilo Alırsınız
30/07/2016 - 10:20:00

 Uzman Diyetisyen Atilla Zeyrek
Ramazan Ertesi: Kilo Alırsınız

1,5 milyar Müslüman'ın güneşin doğuşundan, batışına kadar geçen süre içerisinde açlıkla nefsini terbiye edeceği hamdolsun ki mübarek bir aya başlıyoruz. Ramazanın doğru diyet yapmak için bir fırsat olduğunu ve kronik bir hastalık olmaksızın kalbe, akciğere karaciğere, gözlere, endokrin ya da psikiyatrik bir yan etkiye neden olmadığını biliyoruz. Bunun yanında bel çevresi genişliğini azaltıyor ve kan yağlarını da  düzeltiyor. Aynı zamanda bilim camiasında kabul edilen genel stratejik düşünce; açlığın sağlığı geliştirdiği ve yaşam süresini uzatması.

 

Neden Kilo Alınıyor?

Ramazan ayında kişi genellikle uyku saatleri, fiziksel aktivite, tüketilen besin çeşidi, miktarı ve zamanı gibi bir takım yaşam tarzı değişikliği içerisine giriyor. Her ne kadar “yemiyorum, ramazanda nasılsa zayıflarım” diye düşünseniz de; ramazanın sonrasında sahurun beklenmesi nedeniyle gece geç saatlere kayan yeme davranışı, toplam tüketilen su miktarının azalması, sahurda lifli ve protein ağırlıklı beslenmenin yerine daha çok tatlı ve yağlı bir besin örüntüsü, açlık ve hipoglisemi nedeniyle kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmesi buna bağlı gün içinde aktiviteden kaçınması,18 saat açlık sonrası enerji yoğun basit karbonhidrat içeren ve hızlı yemek yeme gibi tercihler kilo alımına yol açabiliyor.

 

Bilimsel Çalışmalar Ne Diyor?

Zayıflama diyetlerinin kaçınılmaz sonucu ve Ramazan ayı sonrasında da yaşadığımız en büyük problemlerden biri yukarıda saydığım nedenlerden dolayı metabolizmanın harcadığı enerjiyi azaltması yani metabolizmanın yavaşlaması..1 ay süreyle günde yaklaşık 18 saat aç kalmanın kilo yönündeki ağır faturası ramazan sonrası kilo almak yönünde gelişiyor.

Bunu destekleyen çalışmalara bakacak olursak, Suudi Arabistan’da yapılan bir çalışmada çalışmaya katılan kişilerin ramazan sonrası          yüzde 60’ının kilo aldığı gözlenmiş. 2014’te Mısır da tip 2 diyabetli kişiler üzerinde yapılan başka bir çalışmada ise kişilerin ramazan sonrası kilo aldıkları bildiriliyor nedeninin meyve suyu ve hazır içeceklerin aşırı tüketilmesine bağlanıyor. Bunun yanında kızartılmış ve karbonhidrattan zengin besinler daha çok tüketilmiş ve hipoglisemi korkusu nedeniylede kişiler daha az aktivite göstermişler. Özellikle iftarda tüketilen kalorinin artması, daha çok karbonhidrat ve yağlı besinlerin tüketilmesi, uzun süren gün içerisinde öğün sayısının azalması nedeniyle kilo artışının gözlendiği başka bir bilimsel çalışma daha bulunmakta.

 

Nasıl Kilo Oluşuyor?

Kana çabuk karışan glisemik indeksi yüksek karbonhidratların daha çok kullanılmasına bağlı pankreastan aşırı insülin salınımı sonrası hiperglisemi oluşuyor bu nedenle, kişi daha fazla yiyor ve yedikleri daha hızlı bir şekilde yağa dönüşüyor.  Diğer bir neden, kişilerin gün içerisinde sigara tüketimlerinin azalması. Az içilen sigaradan dolayı nikotin yoksunluğu ve ödül isteğinin karşılanmaması nedeniyle aşırı beslenme davranışı kilo alımına yol açabiliyor. Başka bir çalışmada Ramazan ayı süresince deneklerin benzer miktarda enerji almalarına rağmen vücutlarında bir kilo ve yağ kaybı gözlenmiş olup, ramazanı takiben ilk 15 gün içerisinde tekrardan kilo aldıkları ortaya çıkmış. Burada kilo kaybının temel nedeninin, oruç nedeniyle günlük tüketilen enerjinin azalmasına bağlanmış.

Ramazan Sonrası Ne Yapmalı?

• Az az ve sık sık, 3 ana  ve  3  ara  öğünlü  beslendiğiniz takdirde metabolizmanız hızlanacaktır.

•  Haftada  yapılacak  günaşırı  40-50  dakika  süren  yürüyüş  gibi  egzersizler  ile  gün içerisindeki  fiziksel  aktivitenizi  arttırdığınızda metabolizmanız  daha  fazla  enerji harcayacak  ve  vücutta  yağ  kitleniz  azalacak  bunun  sonucunda  da  kas  kitlenizin artması ile metabolizma hızınız hızlanacaktır.

•  Gün  içerisinde  ortalama  2-2,5  litre  su  tüketilmesi  metabolizma  hızlandırma yöntemlerinden biridir. 

• Her besinden sizin için belirlenmiş miktarda mutlaka tüketin biliyoruz ki hiç bir besin tek başına metabolizma hızınızı yükseltecek kabiliyete sahip değildir.

• Bu düşünceden kurtulun; “Çok  yemek  kilo  aldırıyorsa, az yemek kilo verdirir. Siz vücudunuzun ihtiyacından da daha az yediğinizde vücut fazla enerji harcamamak ve enerjiyi korumak adına metabolizma hızını yavaşlatıyor. Burada amaç, doğru saatler ve doğru besinleri tüketmek olmalı. 

• Diyetinizde çeşitliliği sağlayın çünkü her gün aynı saatte hep aynı besini tüketmek vücudunuz alışacağı için doğru değildir, metabolizma hızınızı yavaşlatır.

• Metabolizma hızlandırıcı bitkisel takviyeler kullanacaksanız mutlaka diyetisyeninize danışın onun  önermediği  bitkisel  karışımları  kullanmayın.  Çünkü  sizin  vücudunuza uygun en doğru takviyeyi diyetisyeniniz bilecektir.

•  İşlenmiş  rafine  edilmiş  karbonhidratlar  yerine  kepekli,  çavdar,  yulaf  yada  tam buğday unundan yapılmış yiyecekleri tercih edin. 

• Hızlı çalışan bir metabolizmada iyi bir ruh hali ve pozitif düşünmek mutlaka şarttır.

 

 

 

Bu Yazı 1642 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi

Sosyal Medya'da Biz