Takip Edin ,
Yazı ATLARIN KUYRUĞU NEDEN KESİLİR?
30/07/2016 - 02:20:00

 İbrahim Arzuman
ATLARIN KUYRUĞU NEDEN KESİLİR?

Bu hafta size Türklerdeki at kültürünün unutulan bir geleneğinden bahsedeceğim. At kuyruğunun bağlanması veya kesilmesi adeti. Savaşa giderken Türklerin atlarının kuyruğu bağlaması, vatan , millet , aile , ar ve namus uğruna şehit olmaya hazır olduğunu ifade ederdi.

Ayrıca at kuyruğunun bağlanmasındaki amaç çok uzun olan kuyruk kıllarının savaş esnasında atın ayaklarına dolanmasını önlemekti. Selçuklu dönemine ait minyatür ve çinilerde kuyruğu düğümlü at betimlemelerine rastlamaktayız. Daha erken örneklerde savaşa katılmak üzere hazırlanan savaşçılar atlarının kuyruklarını kesip tuğ yapmışlardır. Bu kendilerini fedaya hazır oldukları anlamını taşır. Savaşta ölürlerse de kesilmiş olan atının kuyruğu mezarlarına dikilirdi.

Bu gelenek daha sonra atın kuyruğunu düğümleme şeklinde Selçuklu ve Osmanlı döneminde de devam etmiştir. Tarihi kaynaklara göre Sultan Alp Arslan, Malazgirt Savaşına girmeden önce atının kuyruğunu bizzat kendisi bağlamıştır. Bütün askerlerinden de aynı şeyi yapmasını istemiştir. Büyük Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey'e yapılan yas töreninde törene katılanların atlarının kuyrukları kesiktir. Alpler savaşa girmeden önce atın kuyruğunu düğümlemişler, eğer savaşta ölür iseler kuyruk bağlı olduğu yerden kesilmiştir. Bu işleme de Türkler ''dullamak'' demiştir.

Böyle söylenmesinin nedeni erin yoldaşı olan atın dul kaldığının kabul edilmesidir. Dede Korkut Hikayeleri'nde, Bamsı Beyrek dayısı aruz tarafından ağır şekilde yaralanınca beyine şu haberi gönderir; ''Yiğitlerim yerinizden kalkın. Akboz atımın kuyruğunu kesin. Kazan'ın divanına koşup varın. Ak çıkarıp kara giyin, Bamsı Beyrek öldü deyin.'' Cümlelerde bunu açıkça görmekteyiz. Mutlu bir hafta dilerim. Yüce Allah içinde bulunduğumuz ramazan ayı hürmetine hepimize rahmeti ve merhameti ile muamele eylesin.

Bu Yazı 1816 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi

Sosyal Medya'da Biz