Takip Edin ,
Yazı İNSAN NE ZAMAN MUTSUZ OLUR?
30/07/2016 - 01:30:00

 Doç. Dr. Mert Aslan
İNSAN NE ZAMAN MUTSUZ OLUR?

İçimizdeki ve dışımızdaki doğaya karşı uzun süre savaşamaz ve direnemeyiz. Çünkü Tanrısal kanunlardır. Ne kadar uğraşsak da bir kaplanı tümüyle evcilleştiremez, bir koyunu da vahşileştiremeyiz. Bir ördeğin yumurtadan çıktıktan sonra suya koşmasına, onunla oynayıp içinde yüzmesine engel olamayız. Nehirleri dağlara doğru akıtamayız. Kuşlar uçmak ister ve doğal donanımlarıyla uçabilir.

Peki ya insan uçabilir mi? “Uçmak insanın doğasına aykırıdır.” dediğimiz zaman, “Bunu istemez.” demek istemiyoruz. “Yapamaz, çünkü yapmasına izin verilmemiştir.” demek istiyoruz. Bu anlamda, bize izin verilen şeyler vardır, verilmeyenler vardır. Doğamızın sınırları, yani fiziksel yapımız, gücümüz, düşüncelerimiz, duygularımız ve yeteneklerimizin sınırları buna göre çizilmiştir; ancak burada önemli bir handikaptan söz etmek gerek… Bir canlının yaratılış şeklinden dolayı yapmaması gereken bir şeyi yapmak zorunda kalması, örneğin sirkte bir ayının dans etmesi çok zor ve yorucu egzersizlerin sonunda gerçekleştirilebiliyor değil mi? Hayvan onu öğreninceye kadar kim bilir kaç yıl boyunca bir çeşit işkence olan koşullandırma uygulamalarına maruz kalıyor! O doğasını yaşıyor belki; ama aynı zamanda doğasına ters bir şeyi öğrenmek zorunda kalıyor.

Şimdi… Bence bunun tersi daha vahimdir. Kişisel olarak, bir hayvanın ya da insanın yapmayı en çok istediği eylemden mahrum edilmesi kadar acı bir şey bilmiyorum. Serçeler ve kelebekler uçmak için yaratılmışlardır. Onlardan birini yakalayıp bir kafese koyarsanız mutsuz olurlar. Bir ördek en fazla suya ve yüzmeye ihtiyaç duyar. Onu götürüp bir çöle atarsanız mutsuz olur.

Sevgili Tolstoy’un bu durumu anlatan “İnsan Ne İçin Yaşar?” başlıklı müstakil bir romanı vardır ve eserde soruya geliştirdiği yanıt çok açıktır: İnsan sevgi için yaşar… Her türüyle, sevgi için ve sevgi uğrunda yaşar. Bu sevgi türleri içinde, belki de en sürükleyici olanı romantik sevgidir. Başka bir deyişle, insanın en büyük fiziksel ve duygusal istek ve gereksinimlerinden biri karşı cinsten birini sevmek ve onun tarafından sevilmektir.

İnsan dünyanın kralı da olsa, romantik sevgiden yoksun bırakıldığı zaman perişan olur, bedbaht olur, mutsuz olur…

 

Bu Yazı 1708 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi

Sosyal Medya'da Biz